Instruktore Zane Gailāne

Zane Gailāne (Apmāca ziemas un vasaras vindsērfingu)

Ātrums, vējšs, emocijas, dzīve – tās ir manas asociācijas ar vindsērfingu.

Bērnībā sapņoju būt par sērferi,kas ķers viļņus okeānos, tagad esmu sapratusi, ka okeāns nav vajadzīgs, pietiek ar piemājas ezeru, lai gūtu miljoniem emociju un spētu aizmirsties no pasaules. Pašlaik strādāju, lai dotu iespēju arī cietiem pavērt savu redzesloku plašāku sporta pasaulē un labi pavadīt laiku.

Saziņas valoda:

  • Latviešu

Izglītība:

  • 2012.- pašlaik Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija „Vindsērfinga treneris un Rekreācijas speciālists”
  • 2006.-2009. „Burusports” vindsērfinga skola

Sasniegumi:

  • 3.vieta – Ice and Snow Sailing World Championship 2009 slalom klasē, sieviešu konkurencē
  • 2.vieta – Ice and Snow Sailing World Championship 2009 slalom klasē, konkurējot starp jaunietēm

Par Ledus Vindsērfingu izsakās šādi:

Par spīti tam, cik strauji Latvijā pēdējo gadu laikā ir attīstījies ledus vindserfings, vēl aizvien ir daudz cilvēku, kas par to pat nenojauš. Ledus vindsērfinga inventārs ir dēlis, kas nedaudz atgādina kaitbord dēli, taču tam apakšā piestiprinātas slidas. Šis dēlis, izmantojot mastpēdu, pievienots burai kopā ar mastu un giku, lai cilvēks, pēdas novietojot uz dēļa un rokas uz gika, varētu izbaudīt iespējas, ko mums piedāvā ledus, apvienojumā ar vēju un patīkamu atmosfēru. Šī sporta veida līdzinieks ir ūdens vindserfings, kas sākotnēji vairāk vai mazāk ir attīstījies, kā aizvietotājsports. Uz ūdens tas parādījās, lai vasarā aizstātu kalnu slēpošanu, jo šādi burājot iespējams iegūt slēpošanai līdzīgu dinamiskumu, kā arī aizstājējs viļņu dēlim, lai pārvarētu ģeogrāfiskos ierobežojumus, kas ļauj sērfot tikai pludmalēs ar lieliem viļņiem.

Latvijā ražotie ledus dēļi ir veidoti tā, lai burāšanas sajūtas maksimāli pietuvinātu vasaras vindsērfingam, taču uz ledus nav šī ūdens pretestība, pateicoties kam, daudz vieglāk ir attīstīt sev vēlamo ātrumu arī daudz mazākā vējā, līdz ar ko, manuprāt, ledus vindsērfings ir jau nākamā šī sporta veida paaudze, kas strauji progresē.

Uzsākot braukt ar vindserfingu vasarā, mums paveras vairāki apgrūtinājumi – jāizprot vējš, jānotur līdzsvars, svarīgi, lai būtu labi attīstīta koordinācija, iespējams, jāiegādājas hidrotērps, ūdens zābaciņi utt. , taču ziemā atkrīt daudzas šīs problēmas. Līdzsvara un koordinācijas trūkums ir daudz vieglāk pārvarams, ja atrodamies uz cieta pamata, kā arī speciāls apģērbs nav nepieciešams – pirmajiem braucieniem lieliski noderēs jebkāds ziemas kombinezons, vai vienkārši siltas drēbes (vēlams sniega un vēja necaurlaidīgas).Tikai, dodoties uz ezeru, būtu svarīgi izvēlēties atbilstošus apavus – lai tie neslīd, ātri nesamirkst un ir ērti sportiskām aktivitātēm, kā arī, savas drošības labad, vēlams uzlikt ķiveri, vai izvēlēties aizsargus ceļiem un astes kaulam.

Ja jūsu mērķis ir kļūt par labu burātāju vasarā, visvieglāk ir likt pamatus jau ziemā, kad mācību procesu neaizkavē viļņi, straumes un kritieni ūdenī. Neskatoties uz to, ka šis sporta veids ir lielisks rekreācijas veids, ir iespējams pilnveidoties līdz sacensību līmenim, kas tiek organizētas arī starptautiskā līmenī. Es personīgi ieteiktu vindserfingu ne tikai izklaidei un sportam, bet arī savas fiziskās veselības uzturēšanai, jo, ja man jāatbild uz jautājumu „Kuras muskuļu grupas tiek trennētas vindsērfingā?”, es atbildu pārliecinoši – pilnībā visas. Pastiprinātāk iesācējiem tiek noslogoti muguras atliecējmuskuļi un roku muskulatūra, taču apgūstot prasmes, izlīdzinās arī visas muskulatūras sabalansēts lietojums. Savās vindserfinga instruktāžās piedāvāju apgūt šī burāšanas veida pamatus, buru takelēšanu, vēja virziena noteikšanu un tam visam bonusā – labi pavadītu laiku dabā.